„(Prawie) wszystko, co chcesz wiedzieć o języku rumuńskim, ale boisz się zapytać"

Początek wydarzenia:

30 wrzesień 2022

Koniec wydarzenia:

30 wrzesień 2022

Czas od:

14:45

Miejsce:

Instytut Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź

Opis wydarzenia:

Instytut Romanistyki UŁ oraz Rumuński Instytut Kultury w Warszawie przygotowały wyjątkowe warsztaty językowe dla studentów Instytutu oraz Wydziału z okazji Europejskiego Dnia Języków.
 

Będą to zajęcia pokazowe z języka rumuńskiego pt. „(Prawie) wszystko, co chcesz wiedzieć o języku rumuńskim, ale boisz się zapytać”, które odbędą się w dniu 30 września.
Data: 30 września
Godzina: 14:45 - 15:45 lub 15:45 - 16:45
Miejsce: Instytut Romanistyki UŁ (ul. Pomorska 171/173), sala 0.8 (poziom - 1)
 
 
 
 
Zajęcia poprowadzi dr Radosława Janowska-Lascar, rumunistka i tłumaczka z dużym doświadczeniem w nauczaniu zarówno języka polskiego w Rumunii na Uniwersytecie im. Al. I. Cuza w Jassach, jak i języka rumuńskiego jako obcego na Uniwersytecie Wrocławskim.
 

Radosława Janowska-Lascar jest jedną z najaktywniejszych tłumaczek rumuńskiej literatury na język polski. Wśród autorów przełożonych przez nią na język polski znajdują się takie nazwiska jak Cristian Teodorescu, Lucian Dan Teodorovici, Dan Lungu, Filip Florian, Jan Cornelius. Przetłumaczyła również na język rumuński dzieła polskich autorów: Zbigniewa Herberta, Sławomira Mrożka, Hanny Krall, Pawła Huelle i Czesława Miłosza. Promotorka kultury, historii i sztuki rumuńskiej, organizatorka wielu wydarzeń, we współpracy z Teatrem „Heleny Modrzejewskiej”, Klubem Agatka i Legnicką Biblioteką Publiczną. Od 2012 roku jest prezesem Stowarzyszenia Kobiet „Babiniec” z Legnicy, w ramach którego zainicjowała szereg projektów o tematyce polsko-rumuńskiej.